1 bardak kola 1 satte ne yapar ?

DeletedUser

Guest
İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı sekiz başlık altında şöyle özetliyor:

1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan 'fosforik asiddir'.

2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

5. 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.

7. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

DeletedUser

Guest
Kola Fena Birşey Bir ara Bagımlılık Yapmıştı Bende Fakat Artık Kurtuldum Koladan ve Bir Dahada Hiç İçmedim.

DeletedUser

Guest
Çok değişik bir kola içiçisiyim. Bazen 2 ay kola içmediğim oluyor. Ama 15 tatilde 3 litre kolayı bir günde bitirdiğimide biliyorum. :)

DeletedUser150

Guest
Bende bundan yaklaşık 6-7 sene önce kola içiyordum.Evet insanda bağımlılık yapıyor. Ama sonrasında artık içmemem gerektiğini düşündüm ve ogünlerden sonra bugün hala 1 damla kola içmiyorum. Tavsiyem bu yazıdan sonra sizinde kola içmeyi bırakmanız.

DeletedUser

Guest
Kafayı bulmak için 45dk bekliycezmi arkadaş yaw çok uzunmuş :)

DeletedUser

Guest
Sadece bunlarla sınırlı olmadığını belirtirim.

Coco Cola'nın içerisinde renklendirme amaçlı bir böcek kullanıldığını biliyormusunuz.. Coca Cola'nın hoş kırmızı rengi bir böcekten alınmaktatır. Bir çok yiyecek ve içecekte kullanılan Cochineal böceği Coca Cola'dada kullanılmaktadır..

Bknz :
wikipedia-icon.png
Cochineal Böceği

DeletedUser

Guest
allahım allahım sigarada neler var böcek möcek varmı onda da